V skupini Ježi je vsak dan dan Zemlje. Zavedamo se, da imamo samo en planet, za katerega moramo lepo skrbeti. Za ta namen smo izdelali štafetno palico iz leskovega lesa, v katero nam je škrat Miha izrezbaril ime naše skupine -Ježi.

Skupaj s starši smo jo že v jeseni ponesli na hrib Mehovo, ki kraljuje za našim vrtcem. Na štafetno palico smo se spomnili tudi spomladi, ko se je približeval dan Zemlje. Z nami je odšla okrog Mehovskega hriba. Vsak od udeležencev obeh pohodov je tako skupno naredil 4630 m. Seštevek vseh kilometrov je torej 273,17 km.

V aprilu smo veliko časa posvetili prav ekološkim dejavnostim. Naučili smo se ločevati odpadke, iz odpadkov smo sestavljali nove igrače in izdelke. Raziskovali smo vodo in naredili  tudi čistilno napravo, kjer smo opazovali čiščenje vode. Sodelovali smo v čistilni akciji v okolici vrtca in si očistili naše igrišče, ter obnovili cvetlične grede, saj tako skrbimo tudi za čebele, ki so zelo pomembne za nas in za naravo. Na dan Zemlje smo posejali sončnice, kjer se bodo poleti pasle te koristne opraševalke.

Poslušali smo pravljice z ekološko tematiko in zraven razmišljali, kaj pa mi lahko prispevamo, da bo naš planet ostal čist. Otroci so predlagali veliko zanimivih idej:

Ž:»Naredu bi stroj, ki bi recikliral smeti. Naredu bi nove flaše, nove papirčke, liste, nov les.

Rad bi, da ne bi delali toliko papirja, ker posekajo preveč dreves.

Zbirali bomo star papir.«

L: »Tako da ločujemo smeti, da jih damo v pravilni koš, da jih lahko reciklirajo.

Lahko bi iz kupa smeti nekaj naredili, da bi se pol igrali.

Posadili bi več dreves.

Posadili bi veliko rožic ob čebelnjakih in naredili bi še več čebelnjakov.

Če vztrajaš, lahko nekaj spremeniš, če pa obupaš pa ne.«

N: »Naredu bi stroj, ki reciklira smeti.«

P: »Naredila bi podmornico, ki bi reciklirala smeti v vodi.«

M: »Naredu bi stroj, ki reciklira smeti.«

N: »Iz starega lesa lahko naredimo nove igrače -ladjo takšno, da gredo lahko še otroci noter.

Čebelam bi dala sladkor.«

U: »Peljemo smeti k smetnjakom in jih ločujemo. Pa da vse smeti poberemo.

Posadil bi več dreves.«

L: »Da bi celi Slovenijo očistili smeti.«

E: »Ločevala bi smeti.«

J: »Naredu bi smetarja (kamion).«

K: »Naredu bi stroja, ki bi pospravljal smeti.«

E: »Peš bi šla v vrtec.«

M: »Ugašat mormo luči, da elektrike ne zmanjka.«

V: »Vodo moramo tako zapirat.«

L: »Smetarski tovornjak, da bo pobiral smeti sam.«

Nekaj idej so tudi ilustrirali in verjamemo, da jih bodo zagnano in srčno uresničili, saj so prav otroci pravi varuhi našega okolja.

Vzgojiteljici Barbara in Mateja

EKO DEJAVNOSTI V ODDELKU JEŽI